Proizvodnja iPhonea X stoji 357 dolara

O novoj Apple-ovoj perjanici, iPhoneu X, mnogo se raspravlja ovih dana, a jedna od najčešćih tema je njegova prilično visoka cijena. Prema okvirnom izračunu tvrtke TechInsights, proizvodnja jeftinijeg modela, koji se u SAD-u prodaje za 999 dolara, stoji 357 dolara.

Prema tim procjenama, bruto profitna margina iznosi 64 posto, što je nešto više od iPhonea 8 kod kojeg je ona na 59 posto, pri maloprodajnoj cijeni od 699 dolara. Najskuplji dio u proizvodnji ‘desetke’ je 5,8-inčni OLED zaslon kojeg Apple plaća oko 65,5 dolara. Usporedbe radi, iPhone 8 ima LCD ekran od 4,7 inča koji stoji 36 dolara. Do te razlike dolazi zbog veličine, no ponajprije je cijena viša zbog OLED tehnologije.

Sljedeći dio po vrijednosti je kućište. Ono je izrađeno od nehrđajućeg čelika i stoji 36 dolara. U usporedbi s iPhoneom 8, čiji je okvir izrađen od aluminija, razlika u cijeni iznosi 14,5 dolara. Dakle, samo dva najskuplja dijela u proizvodnji donose razliku od nemalih 44 dolara po komadu. Ono što valja uzeti u obzir kod ovih brojki je činjenica da se one odnose samo na troškove proizvodnje te da u njih nije uračunata cijena istraživanja i razvoja.

Nedavno je i prvi čovjek kompanije Tim Cook komentirao visoku cijenu uređaja. On je rekao da ono što korisnici plaćaju odgovara kvaliteti koju dobivaju te da tvrtka ne želi izvući više novca od njih nego inače. Dodao je kako novi iPhone donosi brojne nove tehnologije koje su vodeće u industriji, pa stoga i uređaji koštaju nešto više, ali je, ponavlja, ta razlika opravdana.

Za mnoge ljude u Hrvatskoj tisuću je dolara definitivno previše, uzmemo li u obzir naš standard. To se djelomično kompenzira ponudama telekom operatera kod kojih se iPhone može uzeti po nešto nižoj cijeni uz mogućnost otplate. Ipak, i dalje prilično iritira ogromna razlika u cijeni uzmemo li u ruke tečajnu listu. Tako se tisuću dolara u Europi odmah pretvara u tisuću eura, a u Hrvatskoj i više.

Uzmemo li u obzir da jeftiniji model u slobodnoj prodaji stoji oko 9500 kuna, a skuplji 11000, ispada da dolar stoji gotovo deset, a euro devet i pol kuna. To se već godinama događa s brojnim uređajima koji dolaze s američkog tržišta, a razlika u vrijednosti eura u nas i u primjerice Njemačkoj također nije nepoznanica. U slučaju skupljih gadgeta, poput Apple-ovih, ispada da Amerikanci izdvajaju tri, a Nijemci dvije tisuće kuna manje za isti telefon. Toliku razliku ne može opravdati ni činjenica da je PDV u Hrvatskoj na visokih 25 posto.

Izvor: http://www.ictbusiness.info

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web stranice slažete se s uvjetima korištenja. Kliknite ovdje i saznajte više informacija.Close