Otkriven golemi sigurnosni propust u gotovo svim Intelovim procesorima

Na britanskom tech portalu The Register jučer je objavljen povelik tekst o otkrivanju velikog sigurnosnog propusta u dizajnu svih modernih Intelovih procesora, odnosno svih proizvedenih u posljednjih desetak godina. Na softverskom krpanju problema trenutno rade razvojni inženjeri Linux i Windows kernela, no zakrpe će zbog svoje sveobuhvatnosti po svemu sudeći izazvati solidan pad performansi – između 5 i 30 posto, zavisno o korištenoj aplikaciji i tipu odnosno generaciji procesora.

Kako piše Register, kada god neka aplikacija želi izvršiti zadaću kao što je pisanje u datoteku ili otvaranje mrežne konekcije, mora prepustiti kontrolu nad procesorom kernelu odnosno jezgri operacijskog sustava. Kako bi prelazak iz korisničkog u kernel način rada bio što brži i efikasniji, kernel je prisutan u virtualnom memorijskom prostoru svakog procesa, no istovremeno je skriven od tih procesa radi sigurnosti. Set sigurnosnih nadogradnji za Linux trenutno poznatih pod imenom KPTI, odnosno Kernel Page Table Isolation, u potpunosti odvaja adresni prostor kernela od adresnog prostora korisničke aplikacije, što rješava sigurnosni problem, ali negativno utječe na performanse.

Da je problem dosta ozbiljan može se naslutiti po skrivanju detalja problema te hitnim sigurnosnim nadogradnjama koje stižu na sve pogođene operacijske sustave, uključujući i one koji se vrte u cloudu. Microsoft upozorava korisnike Azure Clouda da 10. siječnja očekuju veliku sigurnosnu nadogradnju sistema koja zahtjeva resentiranje virtualnih mašina. Resetiranje odnosno isključivanje virtualnih servera nužno jer se zbog softverskih nadogradnji moraju resetirati fizički serveri. Isto najavljuje i Amazon korisnicima AWS-a, s tom razlikom da primjena nadogradnji i resetiranje servera ide još ranije – 5. siječnja.

Rasplet ove priče još nije gotov, pogotovo ako softverske zakrpe uzrokuju ovako masivni pad performansi. Kako to obično biva u državama s funkcionalnim i razvijenim pravnim sustavom, nije isključeno da nakon svega padne i kakva tužba protiv Intela.

Izvor: https://www.bug.hr/

Koristimo kolačiće kako bi poboljšali Vaše korisničko iskustvo i funkcionalnost stranice. Više informacija o kolačićima možete pronaći ovdje.

Ključni su za upotrebu Internet stranice i bez istih stranica nema svoju punu funkcionalnost. Nastavkom surfanja i kupovinom neophodni se kolačići smatraju prihvaćenima. Funkcionalni kolačići mogu uključivati kolačiće koji pružaju uslugu koju je korisnik zatražio.

cookies_permission

Za pohranu prihvaćanja kolačića.

Ističe: 1 godina

Vrsta: HTTP

Prikupljaju se anonimno, ne mogu pratiti aktivnosti korisnika na drugim Internet stranicama i služe za praćenje ponašanja korisnika te u svrhu mjerenja ponašanja publike i sastavljanja izvješća za poboljšanja Internet stranice. Ovi kolačići omogućuju prijenos podataka u treće zemlje, uključujući SAD.

cookies_permission_analiza

Za pohranu prihvaćanja analitičkih kolačića.

Ističe: 1 godina

Vrsta: HTTP

sbjs_current

Za pohranu detalja preglednika.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_current_add

Dodatni metapodaci o izvoru prometa trenutne sesije korisnika.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_first

Bilježi izvor prometa prvog posjeta korisnika web stranici (npr. izvorni UTM parametri).

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_first_add

Pohranjuje dodatne pojedinosti o izvoru prometa za prvi posjet korisnika.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_migrations

Prati prijelaze između izvora prometa, primjerice kada korisnik mijenja kampanje ili preporuke.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_session

Prati podatke o prometu specifične za sesiju, kao što je izvor preporuke za trenutni posjet.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_udata

Pohranjuje skupne korisničke podatke, kao što je kombinacija izvora prometa kroz posjete.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

Kolačići su male tekstne datoteke koje internetske stranice koriste kako bi unaprijedile korisničko iskustvo.

Zakon dopušta spremanje kolačića na vaš uređaj ako je to izričito potrebno za rad stranice. Za sve ostale vrste kolačića trebamo vašu suglasnost.

Ove stranice koriste različite vrste kolačića. Neke kolačiće postavljaju usluge trećih strana koje se prikazuju na našim stranicama.

Vašu suglasnost za Izjavu o kolačićima na našim internetskim stranicama možete u bilo kojem trenutku promijeniti ili povući.

Više informacija o tome tko smo mi, kako nas možete kontaktirati i kako obrađujemo vaše osobne podatke možete pronaći u našoj Politici privatnosti.

Molimo vas da pri kontaktiranju vezano za vašu suglasnost navedete svoj ID broj suglasnosti i datum isteka iste.