Od svih Europljana, Hrvati imaju najviše problema na Internetu

Eurostat je povodom današnjeg Dana sigurnijeg Internetaobjavio rezultate svog istraživanja o sigurnosti korisnika na Internetu. Prema njihovim podacima svaki četvrti Europljanintijekom 2015. godine iskusio je neki oblik sigurnosne prijetnje online – poput virusa, krađe privatnih podataka, financijskih gubitaka, ili pak djece koja pristupaju njima neprimjerenim sadržajima.

 

Najmanje ovakvih slučajeva prijavili su Česi, Nizozemci, Slovaci i Irci (redom manje od 15% stanovništva), dok je Hrvatska na samom začelju– čak 42% stanovnika Hrvatske prijavilo je da se susrelo s nekom od opisanih sigurnosnih prijetnji.

Najčešći problem koji korisnici spominju tiče se računalnih virusa. I tu Lijepa naša prednjači: čak 41% ispitanika izjavilo je da je “pokupilo” neki virus online. Hrvatska je time postala jedina zemlja Europske unije u kojoj je taj postotak narastao od 2010. godine (tada je iznosio 33%). Europski prosjek broja korisnika napadnutih nekim računalnim virusom prije 5 godina bio je 31%, a sada je pao na 21%.

 

Kao jedan od uzroka za ovako loše rezultate Hrvatske na ovom testu može se izdvojiti i ponašanje samih korisnika. Prema istom istraživanju, kao bi se osjećali sigurnijima, 14% Hrvata suzdržava se od online kupovine, 6% od online bankarstva a 4% od korištenja mobilnog Interneta izvan kuće. Ti brojevi su međunajmanjima zabilježenima u EU. Ostali Europljani nešto su, ipak, oprezniji.

Izvor: Bug.hr

Koristimo kolačiće kako bi poboljšali Vaše korisničko iskustvo i funkcionalnost stranice. Više informacija o kolačićima možete pronaći ovdje.

Ključni su za upotrebu Internet stranice i bez istih stranica nema svoju punu funkcionalnost. Nastavkom surfanja i kupovinom neophodni se kolačići smatraju prihvaćenima. Funkcionalni kolačići mogu uključivati kolačiće koji pružaju uslugu koju je korisnik zatražio.

cookies_permission

Za pohranu prihvaćanja kolačića.

Ističe: 1 godina

Vrsta: HTTP

Prikupljaju se anonimno, ne mogu pratiti aktivnosti korisnika na drugim Internet stranicama i služe za praćenje ponašanja korisnika te u svrhu mjerenja ponašanja publike i sastavljanja izvješća za poboljšanja Internet stranice. Ovi kolačići omogućuju prijenos podataka u treće zemlje, uključujući SAD.

cookies_permission_analiza

Za pohranu prihvaćanja analitičkih kolačića.

Ističe: 1 godina

Vrsta: HTTP

sbjs_current

Za pohranu detalja preglednika.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_current_add

Dodatni metapodaci o izvoru prometa trenutne sesije korisnika.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_first

Bilježi izvor prometa prvog posjeta korisnika web stranici (npr. izvorni UTM parametri).

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_first_add

Pohranjuje dodatne pojedinosti o izvoru prometa za prvi posjet korisnika.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_migrations

Prati prijelaze između izvora prometa, primjerice kada korisnik mijenja kampanje ili preporuke.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_session

Prati podatke o prometu specifične za sesiju, kao što je izvor preporuke za trenutni posjet.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_udata

Pohranjuje skupne korisničke podatke, kao što je kombinacija izvora prometa kroz posjete.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

Kolačići su male tekstne datoteke koje internetske stranice koriste kako bi unaprijedile korisničko iskustvo.

Zakon dopušta spremanje kolačića na vaš uređaj ako je to izričito potrebno za rad stranice. Za sve ostale vrste kolačića trebamo vašu suglasnost.

Ove stranice koriste različite vrste kolačića. Neke kolačiće postavljaju usluge trećih strana koje se prikazuju na našim stranicama.

Vašu suglasnost za Izjavu o kolačićima na našim internetskim stranicama možete u bilo kojem trenutku promijeniti ili povući.

Više informacija o tome tko smo mi, kako nas možete kontaktirati i kako obrađujemo vaše osobne podatke možete pronaći u našoj Politici privatnosti.

Molimo vas da pri kontaktiranju vezano za vašu suglasnost navedete svoj ID broj suglasnosti i datum isteka iste.