59% korisnika Interneta smatra da nisu dovoljno zaštićeni

Prema najnovijem istraživanju Europola o stavovima Europljana prema kibernetičkim prijetnjama, svijest o kibernetičkom kriminalu raste. 52% ispitanika izjavili su da su prilično dobro ili vrlo dobro informirani o kibernetičkim prijetnjama, u odnosu na 46% u 2017. godini. Međutim, Europljani postaju manje sigurni u svoju sposobnost zaštite Interneta – 59% korisnika Interneta smatra da se mogu dovoljno zaštititi od cyber kriminala, što je značajan pad jer je taj postotak u 2017. godini bio 71%.

Ispitanici brinu zbog zloupotrebe svojih osobnih podataka, prijevare, krađe podataka ili onesposobljavanja njihovog računala, zbog kojih bi morali platiti otkupninu za pristup svojim podacima, kao i zbog krađe identiteta.

U posljednje tri godine, više od trećine ispitanika je dobilo lažne e-poruke ili telefonske pozive u kojima se traže osobni podaci – 8% postalo ih je žrtvom ucjene, a 11% je doživjelo neku vrstu napada svog računa na društvenim mrežama ili računa e-pošte.

Takva negativna iskustva korisnika Interneta utječu na njihovo izbjegavanje internetskih usluga – na primjer, 10% ih je izrazito nesklono online kupnji.

U zaštiti od kibernetičkih napada na razini Europske unije, usvojeni su EU Direktiva o sigurnosti mrežnih i informacijskih sustava (Directive on security of network and information systems (NIS Directive), EU Zakon o kibernetičkoj sigurnosti (EU Cybersecurity Act), te Europski nacrt za koordiniranu suradnju, kao odgovor na velike incidente u kibernetičkoj sigurnosti (European Blueprint) i Preporuka o kibernetičkoj sigurnosti 5G mreža (Recommendation on cybersecurity of 5G networks).

Taj pravni okvir pomaže poticanju suradnje među državama članicama i zaštiti kritične infrastrukture, poduzeća i građana, te povećava sposobnost EU-a da se zaštiti od napada zlonamjernih sudionika na Internetu. Usto, Europska komisija svojim programima financiranja istraživanja i inovacija ulaže milijarde eura u istraživanje, infrastrukturu i razvoj kibernetičke sigurnosti.

Uz unaprjeđenje mjera protiv prijevara na Internetu i boljom pomoći žrtvama, EU pomaže u jačanju kapaciteta tijela za provedbu zakona za borbu protiv kibernetičkog kriminala, a Europski centar za kibernetički kriminal pri Europolu podržava države članice pružanjem alata, stručnosti i koordinacije policijskih akcija.

 

Izvor: https://www.bug.hr/

Koristimo kolačiće kako bi poboljšali Vaše korisničko iskustvo i funkcionalnost stranice. Više informacija o kolačićima možete pronaći ovdje.

Ključni su za upotrebu Internet stranice i bez istih stranica nema svoju punu funkcionalnost. Nastavkom surfanja i kupovinom neophodni se kolačići smatraju prihvaćenima. Funkcionalni kolačići mogu uključivati kolačiće koji pružaju uslugu koju je korisnik zatražio.

cookies_permission

Za pohranu prihvaćanja kolačića.

Ističe: 1 godina

Vrsta: HTTP

Prikupljaju se anonimno, ne mogu pratiti aktivnosti korisnika na drugim Internet stranicama i služe za praćenje ponašanja korisnika te u svrhu mjerenja ponašanja publike i sastavljanja izvješća za poboljšanja Internet stranice. Ovi kolačići omogućuju prijenos podataka u treće zemlje, uključujući SAD.

cookies_permission_analiza

Za pohranu prihvaćanja analitičkih kolačića.

Ističe: 1 godina

Vrsta: HTTP

sbjs_current

Za pohranu detalja preglednika.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_current_add

Dodatni metapodaci o izvoru prometa trenutne sesije korisnika.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_first

Bilježi izvor prometa prvog posjeta korisnika web stranici (npr. izvorni UTM parametri).

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_first_add

Pohranjuje dodatne pojedinosti o izvoru prometa za prvi posjet korisnika.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_migrations

Prati prijelaze između izvora prometa, primjerice kada korisnik mijenja kampanje ili preporuke.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

sbjs_session

Prati podatke o prometu specifične za sesiju, kao što je izvor preporuke za trenutni posjet.

Ističe: Sesija

Vrsta: HTTP

sbjs_udata

Pohranjuje skupne korisničke podatke, kao što je kombinacija izvora prometa kroz posjete.

Ističe: 6 mjeseci

Vrsta: HTTP

Kolačići su male tekstne datoteke koje internetske stranice koriste kako bi unaprijedile korisničko iskustvo.

Zakon dopušta spremanje kolačića na vaš uređaj ako je to izričito potrebno za rad stranice. Za sve ostale vrste kolačića trebamo vašu suglasnost.

Ove stranice koriste različite vrste kolačića. Neke kolačiće postavljaju usluge trećih strana koje se prikazuju na našim stranicama.

Vašu suglasnost za Izjavu o kolačićima na našim internetskim stranicama možete u bilo kojem trenutku promijeniti ili povući.

Više informacija o tome tko smo mi, kako nas možete kontaktirati i kako obrađujemo vaše osobne podatke možete pronaći u našoj Politici privatnosti.

Molimo vas da pri kontaktiranju vezano za vašu suglasnost navedete svoj ID broj suglasnosti i datum isteka iste.