Testirali smo Sony PCS-XC1 videokonferencijski sustav

Autori: Igor Balen i Matej Ponjan

Kao ovlašteni Sony partner, iskoristili smo priliku da detaljno testiramo novi Sony videokonferencijski sustav – Sony PCS-XC1. I naši klijenti i mi sami se često nalazimo u situacijama sastanaka na daljinu. Zato smo odlučili testirati ovaj sustav u realnim uvjetima, kako bismo vam mogli prenijeti zaključke do kojih smo došli.

Jedan od temelja poslovnog uspjeha u današnjem okruženju su svakako kvalitetni partnerski odnosi. Iz tog razloga, poslovni sastanci uzimaju sve veći dio našeg radnog vremena, a istovremeno globalizacija dovodi do sve veće geografske udaljenosti između naših partnera i nas. Uz to, svako poduzeće pokušava biti i što efikasnije, a kako bi svoju komunikaciju učinili efikasnom – sadržajem, vremenom i cijenom – video komunikacija digitalnim putem pokazuje se kao jedno od najboljih rješenja.

MaxxVision_Pressebild_Sony-PCS-XC1

Sony PCS-XC1 videokonferencijski sustav je upravo takvo rješenje, namijenjeno svima koji žele svoju poslovnu komunikaciju podići na višu razinu. Riječ je o sustavu koji nudi konferencijski način komunikacije i koji je u potpunosti prenosiv – potrebno je samo imati pristup internetu i video konferencija može započeti u trenu.

U kameri se nalazi Sonyjev poznati Exmor senzor koji, uz instalaciju dodatnog softvera pruža visoku HD rezoluciju (1080p) sa 60 FPS-a (sličica u sekundi), što čini pokrete i sliku jasnijima. Inače, standardna slika bez nadogradnje je i više nego dovoljnih 720p rezoluciji pri 60 FPS-a.  Senzor se posebno ističe po sposobnosti zadržavanja iznimno kvalitetnog prikaza slike i pri lošoj osvijetljenosti, bez obzira na to radi li se o preslabo ili prejako osvijetljenom prostoru. Za to su zaslužne dvije Sony tehnologije: View-DR i XDNR.

View-DR rješava probleme pri jače osvijetljenim prostorima pomoću algoritma koji prikazuje sliku koja je zapravo satkana od nekoliko slika, snimljenih pri kraćoj ekspoziciji. XDNR je posebno značajna tehnologija pri slabijem osvjetljenju, koja uklanja zrnatost i artefakte koji se inače pojavljuju u takvim uvjetima. U radu, ove dvije tehnologije zajedno pomažu da slika bude puno bliže oku prirodnom prikazu.

Kamera omogućava široki kut snimanja od 71°, kako bi lakše obuhvatila u kadar sve sudionike u prostoru, ali i mogućnost horizontalnog mehaničkog kretanja od više nego dovoljnih 200 stupnjeva. Sustav podržava 2 komunikacijska protokola: ITU-T H.323 i IETF SIP. Posebno ćemo pohvaliti dvije karakteristike njezine kamere, a to su brzina promjene kadra i autofokus koji su u praksi funkcionirali besprijekorno u prijelazima na unaprijed snimljene pozicije.

Korištenje kamere je izvedeno vrlo jednostavno. Kako bi joj se omogućio nesmetan rad potrebno ju je povezati strujnim kablom, spojiti na internet putem LAN kabela spojenog na router ili mrežu, spojiti eksterni mikrofon te povezati HDMI kabelom s ekranom koji će biti zadužen za audio i video prikaz.

Prilikom prvog paljenja pokreće se instalacija koja nas vodi kroz konfiguraciju svih potrebnih postavki.

Kamerom se može upravljati na dva načina. Prvi način je putem daljinskog upravljača, pomoću kojeg su dostupne sve funkcije sustava, od spremanja pozicija kadrova i snimanja na eksternu memoriju do korištenja spremljenih kontakata u imeniku, korištenja prezentacijskog moda i streaminga.

Drugi način pristupa je putem web sučelja, što može biti korisno kada želimo provjeriti rad sustava ili pokrenuti komunikaciju s udaljenog mjesta. Spajanje na web sučelje je jednostavno, tako da upišemo u web preglednik uređaju dodijeljenu IP adresu i potvrdimo svoj identitet korisničkim imenom i lozinkom, nakon čega su nam dostupne sve opcije uređaja i mogućnosti konfiguracije kao i putem daljinskog upravljača.

Među funkcijama ovog sustava posebno bismo spomenuli prezentacijsku funkciju. Naime uređaj ima HDMI ulaz, što omogućuje da na njega spojimo računalo ili bilo koji drugi uređaj s video izlazom (kameru, tablet, smartphone itd.) i koristimo ga kao mogući dodatni prikaz.

Da pojasnimo na konkretnom primjeru, za vrijeme vašeg poslovnog sastanka može biti potrebno pustiti određeni spot, PowerPoint prezentaciju ili pak prikazati određeni graf ili sliku. To možete učiniti na način da na ekranu povezanog uređaja prikažete traženi materijal, dok na daljinskom upravljaču sustava odaberete prezentacijski mod što će sudionicima na drugoj strani prebaciti prikaz s kamere na prikaz s ekrana uređaja.

Druga korisna funkcija proizlazi iz mogućnosti pohrane na eksterni uređaj preko USB porta. Ako želite snimiti cijeli razgovor možete to jednostavno izvršiti, pritiskom record simbola na daljinskom upravljaču, nakon čega možete zaustaviti ili prekinuti snimanje kad god to poželite. Ako je potrebno voditi vizualne zabilješke tijekom sastanka, bilo za vaše potrebe ili kao kratki sažetak koji kasnije možete poslati sudionicima, postoji opcija pohrane trenutnog kadra kao slike.

Opcija koja proširuje namjenu Sonyjevog sustava je Ipela Communication Mobile aplikacija. Ipela aplikacija je dostupna za Android i iOS operativne sustave i omogućuje komunikaciju Sony PCS-XC1 sa smartphone i tablet uređajima. Uspostaviti komunikaciju između uređaja je jednostavno, potrebno je s jednog kraja, bio to mobilni uređaj ili Sony PCS-XC1, nazvati IP adresu uređaja na drugom kraju i zatim na njemu prihvatiti poziv. Mobilna aplikacija koristi kameru s prednje strane uređaja kako bi se istodobno moglo snimati osobu i kako bi ona mogla vidjeti druge sudionike na ekranu, no moguće je jednim pritiskom prebaciti snimanje na stražnju kameru uređaja koja je uobičajeno puno bolje kvalitete. Treba samo uzeti u obzir da kvaliteta prikaza uvelike ovisi o kvaliteti internetske veze s obje strane komunikacije.

Zaključno, Sony PCS-XC1 nudi provjereni vodeći Sonyjev senzor koji u kombinaciji s drugim Sony rješenjima integriranim u ovaj sustav nudi višu kvalitetu slike od one na koju smo navikli. Način korištenja i ponuđena rješenja za krajnjeg korisnika, od prezentacijskog moda, snimanja poziva i slike, jednostavnosti izbornika, te aplikacije za pametne uređaje, jasno je kako ovaj uređaj želi cijeli proces učiniti što jednostavnijim i intuitivnijim. Sve te mogućnosti upakirane u jedno vrlo mobilno kućište težine 1.8kg ga čine ga vrlo sposobnim konferencijskim sustavom kojeg bismo svakako preporučili.

 

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web stranice slažete se s uvjetima korištenja. Kliknite ovdje i saznajte više informacija.Close