Štete od cyber kriminala do 2025. skočit će na 27 milijardi dolara

Atlas VPN načinio je zanimljivo istraživanje koje pokazuje da šteta počinjena od strane kibernetičkog kriminala raste iz mjeseca u mjesec, te godine u godinu, što dovodi do situacije u kojoj će ukupna procijenjena šteta do 2025. biti 27,85 milijardi američkih dolara.

Sustavno se kibernetički kriminal uspinjao po statistikama jer napreduje usporedno s tehnologijom, no žalosna je činjenica da institucije i organizacije ne ulažu koliko bi trebale u sigurnost, pa dolazi do niza propusta. Također, ne treba smetnuti s uma niti da su razne kriminalne skupine u kibernetičkom prostoru potpomognute od strane država, ili su direktno kreirane s ciljem industrijske špijunaže.

Da se sve to događalo postepeno, jasno pokazuju podaci koje Atlas VPN prikazuje za prošlu godinu, ali i koje prognozira za one koje dolaze. Primjerice, u 2019. je šteta bila “samo” 3,5 milijarde dolara, ove će biti već pet milijardi dolara, da bi uslijedio osjetniji rast narednih godina.

Pa tako 2021. Atlas VPN predviđa štetu od kibernetičkog kriminala na razini od 7,1 milijardi dolara, godinu kasnije ona bi trebala biti 9,45 milijardi dolara, već 2023. čak 13,93 milijardi dolara, i onda 2025. gotovo dvostruki rast – spomenutih 27,85 milijardi dolara!

Ne čudi takvo stanje jer prijetnje uzrokovane kibernetičkim kriminalom ocijenjene su drugim najvećim rizikom, koji je ujedno i vodeći rizik za djelatnosti posredovanja u osiguranju, kompozitnih osiguravajućih društava i reosiguranja.

Pojačala se i zabrinutost oko kibernetičkih rizika utvrđena u ranijim istraživanjima. Sektor osiguranja primamljiva je meta zbog količine vrijednih podataka koje posjeduje, te je izložen brojnim napadima kriminalaca i hakera s potporom vlada, od kojih su mnogi iznimno sofisticirani.

Konačno i istinsko rješenje ne postoji, osim onoga koje se ponavlja konstantno – ulagati u infrastrukturu, sigurnost privatne mreže, edukaciju zaposlenika i uvođenje više razina utvrđivanja identiteta kod prijava u razne dijelove sustava. To možda ne pomogne u konačnici, ali svakako će itekako obeshrabriti potencijalne napadače.

 

Izvor: https://www.ictbusiness.info/

Koristimo kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregleda web stranice slažete se s uvjetima korištenja. Kliknite ovdje i saznajte više informacija.Close